مقالات

انواع مقره ، جزئی کوچک با کارایی بزرگ در انتقال برق

انواع مقره

انواع مقره ، جزئی کوچک با کارایی بزرگ در انتقال برق

انسان از زمانی پا به دنیای هستی گذاشت تا به امروز در بسیاری از موارد خود را مدیون طبیعت می داند. یا در کلام بهتر، اینگونه صحیح تر است که بگوییم انسان هرچه که تا امروز به دست آورده است از الطاف طبیعت بوده است. یکی از این موهبت های گران بها را می توان نیروی الکتریسیته یا همان برق بدانیم. این نیروی عظیم طبیعی که از جابه جایی کوچکترین اجزای طبیعت ( الکترون ها ) ایجاد می شود، توانست زندگی انسان را شکل و جهتی دیگر بدهد.

ادیسون با اختراع بزرگ خود اولین استفاده عملی از این نیرو را به دنیا نشان داد و از آن روز به بعد تولید، انتقال و استفاده از این نیرو جز اصلی ترین مباحث روز بشری شد. یکی از سختی های این مباحث این است که چگونه می توان نیروی قدرتمند برق با قدرتی باور نکردنی از منبع را به مصرف کننده رساند و کاری کرد که این نیرو به اندازه درست در اختیار او قرار بگیرد.

از طرف دیگر نیروی برق خطرات خاص خود را دارد می تواند از برخی از اجسام به راحتی و به سرعت عبور کند، از جمله بدن انسان. اینجاست که برای انتقال نیروی برق از یک منبع به یک مصرف کننده به اجزای مختلفی احتیاج داریم. یکی از کوچکترین اما موثرترین این لوازم را می توان انواع مقره دانست. در ادامه قصد داریم بیشتر با انواع مقره آشنا شویم و کاربرد آن ها را بیشتر بشناسیم.

مقره چیست

بهتر است بیش از این که بخواهیم به انواع مقره بپردازیم بهتر است ابتدا بدانیم که مقره چیست. مقره در واقع وسیله غیر رسانا و عایق می باشد که مابین ستون های انتقال برق و سیم عبور و هادی برق قرار می گیرد.

در دید اول کاربرد مقره چندان خاص و مهم به نظر نمی رسد. اما اگر کمی بیشتر دقت کنیم، متوجه می شویم که انواع مقره باید دو ویژگی بسیار مهم داشته باشند.

اول این که بتوانند در برابر فشارهای فیزیکی مانند فشار وزن سیم و هادی انتقال، فشارهای ناشی از باد و طوفان، فشار ناشی از برف و یخ زدگی  و … مقاومت داشته باشند. دوم ویژگی انواع مقره این است که باید در برابر جریان الکتریکی عبوری کاملا خنثی باشند و واکنشی نسبت به آن نشان ندهند.

انواع مقره

انواع مقره و کاربرد آن ها

بجز فشار فیزیکی، بخش اصلی و مهم کاربرد انواع مقره این است که بتواند در برابر جریان عبوری کاملا عایق باشند. شاید اینجا در ذهن شما این سوال پیش بیاید که وقتی خود سیم دارای پوشش غیر رسانا می باشد، چرا باید از مقره و انواع آن استفاده کرد.

بحث اصلی در این جا بجای خود انرژی الکتریکی عبوری، میدانی است که در اطراف آن تشکیل می شود. مهندسین برق به خوبی می دانند که هر برق عبوری در اطراف خود میدانی تشکیل می دهد که این میدان می تواند در وسایل هادی دیگری نیروی برقی تولید کند.

از این رو اگر بخواهیم به عایق بودن خود سیم هادی خیالمان را جمع کنیم. یکی از بزرگترین مشکلات این اتفاق این است که میدان الکتریکی تشکیل شده، می تواند روی سیم های عبوری دیگر تاثیر بگذارد و این نوسان برقی به هیچ عنوان برای انتقال درست برق مناسب نمی باشد.

تمام اینها ما را به این نکته می رساند که اجزا مقره باید به نحوی انتخاب شود که این وسیله تحت دو فشار فیزیکی و میدان الکتریکی ایجاد شده، مقاومت کند.

امیدواریم مقاله انواع مقره مقاله مفیدی برایتان بوده باشد. در صورت هر گونه سوال،کامنت بگذارید تا کارشناسان الکتیران در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

2 دیدگاه در “انواع مقره ، جزئی کوچک با کارایی بزرگ در انتقال برق

  1. حامد گفت:

    مرسی از توضیحاتتون در زمینه انواع مقره . به نظرم باز هم نکاتی هست که بتوان اضافه کرد

    1. masoud گفت:

      با تشکر از نظر شما. بله دوست عزیز به مرور این مطلب را به روز رسانی می کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *