مقالات

اصطلاحات برق و کلمات رایج آن

اصطلاحات برق و کلمات رایج آن

متقاضی: در مبحث اصطلاحات برق در اصل متقاضی می تواند یک شخصی حقیقی یا حقوقی باشد که برای دریافت انشعاب برق درخواست ارسال کرده اما هنوز درخواست وی مورد قبول واقع نشده است.

مشترک: در اصطلاحات برق یک شخص حقیقی یا حقوقی است که انشعاب یا انشعاب های برق را تقاضا داده و تقاضای وی مورد قبول واقع شده است.

شرکت: شرکت در بحث اصطلاحات برق، در اصل همان سازمان هایی هستند که عمده فعالیت آنها تولید، انتقال، توزیع نیرو و یا بخشی از این مواردی که اعلام شد را در دست دارند و سعی در تأمین برق متقاضی دارند. از آن طرف هم متقاضی پس از اینکه انشعاب برق وی وصل شد، مشترک این شرکت ها به حساب می آیند. به طور مثال مانند سازمان آب و برق استان فارس و یا شرکت های برق منطقه ای.

اصطلاحات برق و کلمات رایج آن

ولتاژ اولیه و ثانویه: در پست های برقی که از  دستگاه ترانسفورماتور استفاده می شود به ولتاژهای بالاتر ولتاژ اولیه و از آن طرف به ولتاژهای پایین تر ولتاژهای ثانویه گفته می شود. مطالعه مقاله ترانسفورماتور چیست را پیشنهاد می کنیم.

اصطلاحات برق

فیدر : در بحث اصطلاحات برق به وسایل قطع و وصل آن هم با ولتاژ اسمی معین و مشخص که بیشتر برای دریافت برق از بالادست سیستم برق رسانی و تحویل آن به سیستم پایین دست مورد استفاده قرار گرفته می شود، فیدر گفته می شود. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره اصطلاحات برق قدرت هستید مطالعه مقاله اصطلاحات برق قدرت میتواند مفید باشد.

جریان متناوب یا همان AC: جریان متناوب جریان های هستند که از مقدار صفر تا یک مقدار ماکزیمم مثبت جاری می شوند و سپس دوباره به صفر بر می گردند و بعد به ماکزیمم منفی می روند و مجدداً دوباره به صفر بر می گردند و این چرخه ادامه دارد.

اصطلاحات برق ساختمان

جریان مستقیم یا همان DC: جریان مستقیم که به آن DC هم گفته می شود در بحث اصطلاحات برق به جریان هایی گفته می شود که توسط باطری یا القای الکترومغناطیس با یک جریان یک طرفه تولید شده اند.

ژنراتور: این دستگاه ها یک ابزار کاملاً کاربردی در اصطلاحات برق به شمار می روند که این توانایی را دارند که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند و به شکل جریان مستقیم DC و یا جریان متناوب AC موجود هستند.

ژنراتورهای پشتیبان: از این نوع ژنراتورها برای به سرانجام رساندن الزمات بار اضطراری آن هم در زمان کمبود ناگهانی برق مورد استفاده قرار می گیرد.

ژنراتور دیزل در اصطلاحات برق: این دستگاه طوری ساخته و طراحی شده که در هنگام قطعی برق، به صورت اتوماتیک شروع به تولید برق می کند.

دینام: دینام در اصطلاحات برق، در واقع یک دستگاه مکانیکی است که این توانایی را دارد که انرژی مکانیکی را از طریق فرآیند القای الکترومغناطیسی، به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. پیشنهاد می شود درباره فیدر چیست بخوانید.

واحدهای برق در بحث یادگیری و آموزش اصطلاحات برق

آمپر: به اندازه قدرت و یا شدت جریان الکتریکی، آمپر گفته می شود. تعریف دیگری که می توان برای آمپر بیان کرد این است که آمپر واحد اندازه گیری شدت جریان الکتریکی یا همان الکتریسیته است.

هرتز (Hz): در کل هرتز یعنی یک دور در ثانیه است که به صورت اختصاری به آن Hz هم گفته می شود. هرتز در اصطلاحات برق به واحد فرکانس گفته می شود که برابر با یک سیکل بر ثانیه است. درباره هرتز چیست بیشتر بخوانید.

کیلووات (KW): این نماد در اصطلاحات برق برابر است با توان لازم برای انجام کار، آن هم با نرخ هزار ژول در ثانیه. این یعنی کیلووات واحد توان است یعنی ژول بر ثانیه

کیلووات ساعت (KWhr): به مجموع کل کیلووات استفاده شده در هر ساعت، کیلووات ساعت گفته می شود که برابر با ۳،۶۰۰،۰۰۰ ژول است. به طور معمول کیلووات ساعت واحد انرژی الکتریکی است که میزان مصرف برق را با آن اندازه گیری می کنند و ارقام کنتورها هم بر اساس آن تنظیم شده است.

کیلوولت آمپر (KVA): کیلوولت آمپر در واقع واحد توان ظاهری است که با نماد KVA در اصطلاحات برق قابل مشاهده است. از کیلوولت آمپر برای اندازه گیری مصرف توان اجزای غیر مقاومتی از جمله کامپیوترها، موتورها و اغلب روشنایی غیر رشته ای مورد استفاده قرار گرفته می شود

ژول: ژول در اصطلاحات برق به اندازه انرژی الکتریکی معادل با کار انجام شده آن هم در زمانی که جریان یک آمپر از یک مقاومت یک اهمی در یک ثانیه عبور می کند، گفته می شود

ولت: به اختلاف پتانسیل بین دو نقطه ولت گفته می شود همچنین می توان اینگونه گفت که ولت واحد اندازه گیری اختلاف پتانسیل الکتریکی یا همان ولتاژ است که اختلاف پتانسیل الکتریکی را نسبت به زمین الکتریکی که دارای ولتاژ ثابت صفر است، بیان می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *