مقالات

16 نوع اتصال انشعابی سیم ( آموزش نحوه اتصال )

16 نوع اتصال انشعابی سیم ( آموزش نحوه اتصال )

اتصال سیم‌های انتقال جریان الکتریسیته و انشعاب‌گیری از آنها یا اتصال انشعابی سیم، تابع قواعد مشخصی است و سهل‌انگاری در این زمینه عواقب جبران‌ناپذیری دارد، آگاهی از خطرات برق‌گرفتگی می‌تواند هشداری جدی به منظور رعایت اصول و نکات مورد تأکید در اتصال انشعابی سیم باشد.

می‌دانیم که آب رسانای جریان الکتریسیته است، از قضا 70 درصد بدن انسان نیز از آب تشکیل شده‌است؛ به محض اتصال سیم حاوی جریان مثبت ( فاز ) الکتریسیته به بدن انسان، بلافاصله جریان وارد بدن شده و درپی تکمیل مدار خود برای رسیدن به منفی ( نول ) است.

16 نوع اتصال انشعابی سیم ( آموزش نحوه اتصال )

بسته به نوع جریان و میزان شدت جریان، آسیب‌های جریان به بدن انسان متفاوت است؛ پرداخت به جزئیات از حوصله‌ی این مقاله خارج است، امّا به طور خلاصه چنین است.

مقالات مرتبط: طريقه قرار دادن مفصل برای اتصال سه سیم برق

اتصال انشعابی سیم

تأثیرات سوختگی‌ های ناشی از برق‌ گرفتگی:

عبور 20 تا 25 میلی‌آمپری جریان برق متناوب 220 ولتی با فرکانس 50 هرتز، موجب فلج شدن دستها، درد شدید و تنگی نفس می شود.

هر گاه این جریان بین 50 تا 80 میلی‌آمپر باشد، موجب بندآمدن نفس و لرزش در بطن های قلب می‌گردد. 3- در صورت افزایش جریان از 90 تا 100 میلی آمپر، قطع تنفس و چنان چه از

ثانیه بیشتر شود، موجب فلج شدن قلب و مرگ می‌گردد.

تأثیرات برق‌ گرفتگی بر دستگاه عصبی:

با توجه به این که دستگاه سلسله اعصاب مرکزی بر اساس پالس های الکتریکی انجام می‌شود، عبور برق از بدن انسان بسته به شدت و زمان، آثار مهلک زیر را خواهد داشت:

حرکات غیر ارادی

انقباض عضلات، این امر می‌تواند موجب مشت شدن دست‌ها شود و اگر سیم حاوی جریان در دستان قربانی باشد، این موضوع به فشردگی دستان وی و عبور جریان بیشتر منجر شود.

اختلال در کار دریچه های قلب و دیافراگم‌های شش‌ها

نامنظم کردن حرکات قلب

با این وصف بایستی در کار با جریان الکتریسیته، به شدت مراقب بود و نکات ایمنی را رعایت کرد. از جمله نکاتی که باید رعایت کرد، اتصال انشعابی سیم سیم ها به طور اصولی است. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره پاور ساپلای چیست را بخوانید.

قبل از هر اقدام از قطع بودن جریان برق اطمینان حاصل‌کنیم، این مسأله به قدری اهمیّت دارد که بهتر است خود شما از قطع بودن جریان مطمئن شوید، بلکه حتی بهتر است از این که کسی به اشتباه فیوز را از انواع جعبه فیوز وصل نکند نیز شخصاً اطمینان یابید.

نکته‌ی مهمی که در این خصوص بایستی توجه شود آن است که ممکن است برق‌کار قبلی جریان نول را از کلید عبور داده باشد، بنابراین مطمئن شوید که جریان فاز در مدار نباشد.

استفاده از پوشش چسب برق یا همان چسب وایر برای ساخت یک اتصال از نوع اتصال معمولی یا اتصال انشعابی سیم‌های برق ایمن نیست؛ این پوشش غیر‌اصولی به هیچ عنوان مورد توصیه‌ی ما نمی‌باشد.

انواع اتصال انشعابی سیم نوع سیم به سیم

اتصال انشعابی سیم و عادی سیم به سیم به چهار روش انجام می‌شود.

اتصال سربه سر: در این روش دو سر سیم مطابق شکل پس از برداشتن پوشش آنها به میزان دو ونیم سانتیمتر از هر سیم ( اصطلاحاً لخت کردن آنها ) به هم تابیده شده و سپس کلاهک یا درپوش، بر روی آن قرار داده می‌شود، در این حالت درپوش را چندین دور می‌چرخانیم تا محکم در جای خود تثبیت شود؛ در پایان با چسب برق پایین درپوش را محکم می‌کنیم.

به خاطر داشته باشید این نوع اتصال، امن‌ترین حالت موجود نیست و بهتر است از روش‌های مطمئن‌تر استفاده‌شود.

اتصال طولی:در ای روش بعد از لخت کردن سر سیم ها به اندازه گفته شده، حدود 8 سانتیمتر را از روکش وارنیش جدا کرده و یکی از سیم ها را از آن عبور می‌دهیم. سپس یکی از سر سیم ها را داخل ترمینال موسوم به Butt splices گذاشته و آن را با انبردست محکم می‌کنیم، بعد از آن سر سیم دیگر را سمت دیگر این ترمینال قرارداده و محکم می سازیم. در این حالت روکش وارنیش را به روی ترمینال برق کشیده و با حرارت آن را می‌چسبانیم.

اتصال انشعابی سیم ساده:این روش یکی از ساده‌ترین روش‌های گرفتن انشعاب از یک اتصال معمولی سیم هاست. که البته ایمن‌ترین روش آن استفاده از فیش‌های مخصوص است. که به راحتی می توان اتصال انشعابی سیم با هر تعداد را ایجاد کرد.

ترانس دست دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *