مقالات

کلید ریکلوزر چیست | آشنایی با ویژگی ها و کاربرد کلید ریکلوزر

کلید ریکلوزر چیست

کلید ریکلوزر چیست و چه کاربردی دارد؟

کلید ریکلوزر چیست ؟ اگر در زمینه الکترونیک فعالیت داشته باشید، شاید تاکنون با ابزاری به نام کلید ریکلوزر برخورد کرده باشید و یا ممکن است در این زمینه های گوناگون الکترونیک با تابلو برق ها و ابزارهای الکترونیکی زیادی برخورد کرده باشید که در ساخت آن ها از کلید ریکلوزر استفاده شده باشد و این سوال برای شما هم به وجود بیاید که این کلید یعنی کلید ریکلوزر چیست و چه کاربردی در قطعات الکترونیکی دارد؟

بنابراین اگر شما هم با این قطعه پرکاربرد الکترونیکی آشنا نیستید و می خواهید بدانید که کلید ریکلوزر چیست یا چه کاربردی در قطعات الکترونیکی دارد، در ادامه این مقاله با ما همراه شوید تا علاوه بر شناخت کلید ریکلوزر و کاربردهای گوناگون آن در حیطه ساخت قطعات الکترونیکی، شما را با ویژگی های این قطعه پر کاربرد آشنا کنیم.

در خصوص پاسخ به پرسش کلید ریکلوزر چیست؟ باید بگوییم که کلید ریکلوزر قطعه ای پر کاربرد در خصوص ساخت خطوط انتقال و توزیع می باشد که از قطعی های بی مورد برق جلوگیری می کند. در واقع با استفاده از کلید ریکلوزر در خطوط انتقال و توزیع به راحتی می توان جریان برق را در زمان بروز مشکلات مختلف از جمله اتصالات کوتاه کنترل کرد؛ یعنی با استفاده از این ابزار می توان جریان برق را در زمان بروز مشکلات و خطاهای مختلف قطع و مجددا وصل نمود.

کلید ریکلوزر

علت استفاده از کلید ریکلوزر چیست

همانطور که می دانید عوامل محیطی گوناگونی موجب بروز یک سری خطاهای موقتی و گذرا بر روی خطوط انتقال و توزیع می شوند که ممکن است مدت زمان بروز این خطاها از چند سیکل تا چند ثانیه به طول بیانجامد.

بنابراین برای رفع این خطاهای گذرا ما به کلیدهای ریکلوزر نیاز داریم تا در صورت بروز خطا جریان برق در خطوط به سرعت قطع شده و پس از رفع خطا جریان دوباره سامان دهی شده و به خطوط بازگردانده شوند که امروزه با استفاده از کلیدهای ریکلوزر به راحتی می توان چنین سیستمی را برای خطوط انتقال و توزیع به وجود آورد و جریان برق را در این خطوط کنترل کرد.

عملکرد کلید ریکلوزر

عملکرد کلید ریکلوزر در سیستم های الکتریکی گوناگون تقریبا مشابه عملکرد قطعات فیوز و دنژکتور می باشد با این تفاوت که فیوز اتصالات دائمی و موقت را هم مانند هم قطع می کند اما کلید ریکلوزر عملکردهای متفاوتی را در خصوص اتصالات دائم و موقت از خود نشان می دهد .

به عنوان مثال ریکلوزر در برابر اتصالات موقت سه بار به سیستم فرصت می دهد تا جریان را سامان دهی کرد و خطا را برطرف نماید؛ اما در خصوص اتصالات دائم جریان را در همان لحظه اول به طور کامل قطع می کند.

بنابراین با توجه به عملکردهای متفاوت فیوز و کلید ریکلوزر می توان گفت که کلید ریکلوزر می توان یک قطعه پر کاربرد در خطوط انتقال و توزیع باشد؛ اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که با توجه به عملکرد خاص و متفاوت کلید ریکلوزر در خصوص اتصالات موقت و دائم از این قطعه می توان در زمینه های گوناگون الکترونیک از جمله ساخت تابلوهای برق و انواع دستگاه های حفاظتی استفاده نمود.

ویژگی های کلید ریکلوزر

همانطور که گفته شد از کلید ریکلوزر برای کنترل جریان در مدارهای الکتریکی استفاده می کنند و عملکرد این کلید بسیار مشابه کلیدهای فیوز و دنژکتور می باشد؛ اما از ویژگی های مهم این کلید می توان به کاربرد آن در طراحی مدارهای تک فاز و سه فاز اشاره کرد.

همچنین در خصوص بررسی ویژگی های کلید ریکلوزر باید بگوییم که این کلید با کنترل جریان در مدارهای متناوب می تواند از بروز خطرات ناشی از خطاهای موقتی و دائم در سیستم جلوگیری نمود، چرا که با توجه به عملکرد خاص این کلید در مدارهای الکتریکی به راحتی می توان جریان را چندین بار قطع و وصل نمود و عمل قطع و وصل جریان را تا زمانی که خطاها به طور کامل برطرف نشده اند، ادامه داد.

بنابراین به طور کلی می توان گفت کلید ریکلوزر نوعی رله است که می تواند با کنترل جریان برق از انواع مختلف مدارهای الکتریکی در برابر انواع اتصالات و خطاها محافظت نماید.

کلید ریکلوزر چیست

امیدواریم که مطلب معرفی کلید ریکلوزر چیست برایتان مطلبی مفید و کاربردی بوده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نظری برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان الکتیران مارکت در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *