مقالات

مقایسه شبکه های هوایی و زمینی | شبکه هوایی و زمینی چه فرقی دارند

مقایسه شبکه های هوایی و زمینی

انتقال برق و مقایسه شبکه های هوایی و زمینی

در مبحث مقایسه شبکه های هوایی و زمینی فرایند انتقال برق بسیار مهم است.

بخش مهمی از این فرآیند شامل ترانسفورماتورهایی است که برای افزایش سطح ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرند تا انتقال از راه دور امکان پذیر باشد.

شبکه برق نیازهای برق جامعه را برآورده می کند ، از آنجا که نیروگاه ها اغلب در خارج از مناطق پرجمعیت واقع شده اند ، سیستم انتقال نیرو باید نسبتاً بزرگ باشد.

خطوط برق و ارتباط آن با مقایسه شبکه های هوایی و زمینی

خطوط برق یا خطوط انتقال ، برق را از جایی به جای دیگر منتقل می کنند. معمولاً این برق جریان متناوب است بنابراین ترانسفورماتورهای پله ای می توانند ولتاژ را افزایش دهند. این افزایش ولتاژ امکان انتقال کارآمد برای 500 کیلومتر یا کمتر را فراهم می کند. 3 نوع خط وجود دارد.

   شبکه های هوایی ولتاژ بسیار بالایی دارند ، بین 100 کیلو ولت تا 800 کیلو ولت ، و بیشتر انتقال از راه دور را انجام می دهند. آنها باید ولتاژ بالایی داشته باشند تا تلفات برق در برابر مقاومت به حداقل برسد.
شبکه های  زیرزمینی برای انتقال نیرو از طریق مناطق پرجمعیت ، زیر آب و یا تقریبا در هر جای دیگر استفاده می شود که در خطوط هوایی قابل استفاده نیستند.

مقایسه شبکه های هوایی و زمینی

خط انتقال هوایی و زمینی

   خطوط ارسال یک ولتاژ پایین تر (26 کیلو ولت – 69 کیلو ولت) را به ایستگاه های توزیع انتقال می دهد و می تواند به صورت سربار یا زیر زمین باشد.

ما این موضوع را در مروری بر سیستم نیرو دیده ایم.و در اینجا به مقایسه شبکه های هوایی و زمینی می پردازیم.

خطوط انتقال برای انتقال نیرو برای مسافت های طولانی استفاده می شود. دو نوع خط انتقال وجود دارد.

     خط انتقال هوایی


     خط انتقال زیرزمینی

نقش برج پشتبان در شبکه هوایی

به منظور بررسی تفاوت های شبکه های هوایی و زمینی،خط انتقال هوایی از هادی های لخت استفاده می کند. این هادی ها در ارتفاع از سطح زمین قرار می گیرند.

 برای حفظ فاصله بین هادی ها و زمین ، از برج های پشتیبانی استفاده می شود. ولتاژ خط انتقال، ارتفاع برج را تعیین می کند.. با افزایش سطح ولتاژ انتقال ، ارتفاع برج افزایش می یابد تا فضای بیشتری بین زمین و هادی ها ایجاد شود.

 در مقایسه شبکه های هوایی و زمینی،در سیستم انتقال زیرزمینی ، تعداد هادی ها به همراه عایق مناسب جمع می شوند. کابل زیرزمینی دارای ورق سرب و زره پوش است. اینها محافظت در برابر رطوبت و صدمات مکانیکی است. با افزایش سطح ولتاژ ، ضخامت عایق افزایش می یابد.

رفع عیب و اشکال در مقایسه شبکه های هوایی و زمینی

از آنجا که خط هوایی قابل مشاهده است ، می توان به راحتی محل ایراد و اشکال  را پیدا کرد. از آنجا که کابل زیرزمینی نامرئی است ، پیدا کردن قطع شدگی بسیار دشوار است.

 • هزینه اولیه در مقایسه شبکه های هوایی و زمینی

  نیازی به حفاری ، سوراخ و سنگر نیست. بنابراین ، سیستم خط هوایی ارزانتر از سیستم زیرزمینی است. هزینه اولیه سیستم انتقال زیرزمینی بیشتر با خط هوایی مورد سنجش قرار می گیرد. زیرا به حفاری ، و غیره احتیاج دارد.

احتمال اشکال در شبکه های هوایی و زمینی

 همانطور که خط هوایی در معرض محیط قرار دارد ، احتمال بروز مشکل بیشتر است. خطوط زمینی چون در معرض محیط نیستند ، احتمال اشکال کمتر است.

ایمنی در مقایسه شبکه های هوایی و زمینی

انتقال هوایی به دلیل هادی هایی که روی برج ها قرار می گیرند از امنیت کمتری برخوردار هستند و انتقال زمینی به عنوان کابل هایی که در زیر زمین قرار گرفته ایمن تر است

مقایسه شبکه های هوایی و زمینی

مقایسه عمر مفید شبکه های هوایی و زمینی

 در انتقال هوایی ، عمر مفید تقریباً 20 تا 25 سال است. عمر مفید شبکه زمینی تقریباً 40 تا 50 سال است.

ظاهر در شبکه های هوایی و زمینی

 ظاهر کلی شبکه انتقال هوایی به دلیل اینکه همه خطوط قابل مشاهده هستند ، خوب نیست. ظاهر کلی شبکه انتقال زمینی خوب است زیرا همه خطوط نامرئی هستند.

هزینه نگهداری

 در شبکه انتقال هوایی ، دیگر نیازی به حفر در زمان نگهداری نیست. از این رو برای همین تعداد خرابی ، هزینه نگهداری کمتر است. در شبکه انتقال زمینی برای پیدا کردن اشکال ، حفاری اجباری است. این هزینه کار را افزایش می دهد. از این رو ، برای همین تعداد خرابی ، هزینه نگهداری بیشتر است

شبکه هوایی چیست

انعطاف پذیری در شبکه های هوایی و زمینی

شبکه هوایی  انعطاف پذیر تر است. زیرا گسترش سیستم به راحتی امکان پذیر است شبکه زمینی انعطاف پذیر نیست. هزینه انبساط تقریباً برابر با نصب جدید سیستم است.

 

اندازه سیم ها

 سیم ها در معرض هوا قرار می گیرند. بنابراین ، خنک شدن سیم های تحت بار بهتر است. بنابراین اندازه هادی در مقایسه با سیستم زیرزمینی اندک است. به دلیل ضعف در خنک شدن ، اندازه کابل ها بزرگتر است.

تداخل خطوط ارتباطی دیگر مانند تلفن

 در شبکه هوایی ممکن است باعث ایجاد تداخل الکترومغناطیسی شود. در شبکه زمینی ، هیچ فرصتی برای مداخله در خطوط ارتباطی وجود ندارد.

مقایسه اثر نزدیکی شبکه های هوایی و زمینی

فاصله بین هادی بسیار زیاد است. بنابراین ، اثر نزدیکی تاثیر نمی گذارد. از آنجا که فاصله بین کابل ها بسیار کمتر است ، اثر نزدیکی بسیار زیاد است.

هزینه راه اندازی در مقایسه شبکه های هوایی و زمینی

 هزینه شبکه انتقال هوایی نسبت به زمینی کم است. از این رو خطوط هوایی در سیستم انتقال طولانی و در مناطق روستایی برای سیستم توزیع استفاده می شود. به دلیل هزینه زیاد ، در مسافت های کوتاه و در مناطق پرجمعیت از شبکه زمینی استفاده می شود. جایی که فضا برای خط انتقال هوایی یک مشکل اساسی است.

2 دیدگاه در “مقایسه شبکه های هوایی و زمینی | شبکه هوایی و زمینی چه فرقی دارند

 1. محسن گفت:

  خیلی کامل و جامع توضیح دادید. به صورت جداگانه در مورد شبکه هوایی مطلبی دارید؟

  1. masoud گفت:

   ممنون دوست عزیز . بله در لینک زیر درج شده است. شبکه هوایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *