مقالات

سکسیونر چیست ؟ آشنایی کامل با سکسیونر و انواع آن

سکسیونر چیست

سکسیونر چیست

 سکسیونر چیست : سکسیونر قطعه ای است که در ایستگاه های فشار قوی برای قطع سیستم هایی که بدون جریان هستند مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان گفت سکسیونر قسمت هایی را که تنها دارای ولتاژ می باشند از شبکه اصلی جدا می کند.

اگر بخواهیم سکسیونر را یک کلید قطع کننده در نظر بگیریم باید بگوییم این کلید توانایی قطع و وصل در زیر بار را ندارد و در واقع می توان این مورد را از ویژگی ها و خصوصیات سکسیونر ها دانست.

به عبارتی هرگاه بخواهیم از سکسیونر استفاده کنیم ابتدا باید جریان برق را قطع کرده و سپس از کارکرد سکسیونر بهره ببریم.

 ذکر این نکته ضروری است که استفاده از سکسیونر در شرایطی که بار در شبکه وجود داشته باشد می تواند خطر بالایی را برای شبکه ایجاد کند. در شبکه هایی که از سکسیونر ها استفاده می کنند باید به مواردی مانند ولتاژ نامی، حداکثر ولتاژ، فرکانس، تعداد فاز، جریان نامی و جریان اتصال کوتاه شبکه توجه نمود تا اشکالی در روند استفاده از این قطعه به وجود نیاید.

علاوه بر این موارد باید به شرایط محیطی نیز توجه کرد. در این حوزه باید مواردی مانند سرعت باد، اندازه نم نسبی، دمای هوای پیرامون، بیشینه دما، ارتفاع محل، اندازه آلودگی و … را مورد بررسی قرار داد.

کاربرد سکسیونر چیست ؟

با توجه به این که سکسیونر ها را در گروه های مختلفی دسته بندی می کنند موارد مختلفی را برای استفاده از آن می توان در نظر گرفت.

 شاید اولین موردی که در این حوزه بتوان به آن اشاره کرد این است که سکسیونر ها جریان های خازنی شینه ها، مقره ها، تاسیسات برقی، توانراه ها، کابل های کوتاه و ترانسفورماتور های ولتاژ را قطع می کنند.

 از طرف دیگر باید گفت سکسیونر ها نوعی قطع کننده یا پیوند دهنده مکانیکی هستند و باعث رسانایی بهتر قطعات و سیستم های گوناگون در خطوط فشار قوی می شوند.

خرید سکسیونر

استفاده از سکسیونر

از خاصیت قطع کنندگی سکسیونر ها می توان در نگهداری و تعمیرات شبکه های فشار قوی استفاده کرد و از این طریق ایمنی اپراتور ها را تامین کرد. هم چنین در قسمت هایی از پست های فشار قوی که از دژنکتور استفاده می کنند وجود سکسیونر می تواند بسیار مفید باشد و از جمله موارد مهمی که در رابطه با کاربرد سکیونر ها می توان به آن اشاره کرد همین مورد است.

معمولا سکسیونر ها را در ورودی و خروجی دژنکتور قرار می دهند تا در هنگام خرابی جریان برق را به وسیله سکسیونر قطع کرده و عملیات تعمیر با روندی مناسب پیش برود. برای انجام ایزولاسیون در پست های فشار قوی و ایجاد مانور بهتر و سریع تر می توان از سکسیونر ها استفاده کرد.

انواع سکسیونر چیست 

با توجه به این که سکسیونر ها در قسمت های مختلفی از پست های فشار قوی مورد استفاده قرار می گیرند دسته بندی های مختلفی را می توان برای آن در نظر گرفت. اما معمولا دسته بندی ها بر اساس ولتاژ قابل تحمل برای آن انجام می گیرد.

 در دسته بندی که برای انواع سکسیونر با توجه به سطح ولتاژ صورت می گیرد می توان به چهار گروه سکسیونر تیغه ای، سکسیونر کشویی، سکسیونر دورانی و سکسیونر پانتوگراف اشاره کرد که در ادامه توضیح مختصری از هر کدام را ارئه می دهیم تا شناخت بهتری از سکسیونر ها به دست آورید.

سکسیونر تیغه ای

این نوع سکسیونر ها که به سکسیونر اره ای معروف هستند در ولتاژ های پایین تا 30 کیلو ولت مورد استفاده قرار می گیرند.

 تیغه های در نظر گرفته شده برای این نوع سکسیونر ها می تواند ساده و دوبل باشد. لازم است بگوییم سکسیونر های تسمه ای و پروفیلی هم از جمله سکسیونر های تیغه ای هستند.

 نصب کردن این نوع از سکسیونر ها بسیار حائز اهمیت است و باید طوری نصب شود که در شرایط بد آب و هوایی به راحتی وصل نشود.

سکسیونر چیست

سکسیونر کشویی

معمولا هنگامی که فشار شبکه در حد متوسط باشد می توان از سکسیونر های کشویی استفاده کرد. در مواردی که ارتفاع تابلو ها کم باشد می توان از این نوع سکسیونر ها استفاده کرد. این نوع سکسیونر ها معمولا به صورت میله ای و در جهت عمودی عملیات قطع و وصل را انجام می دهند.

سکسیونر دورانی

در رنج ولتاژ 60 تا 110 ولت می توان از سکسیونر دورانی استفاده کرد. در شرایط آب و هوایی نامناسب این نوع سکسیونر ها مقاومت بالایی را از خود نشان می دهند. این نوع سکسیونر ها با استفاده از دو بازو و یک پل با چرخش 90 درجه عملیات قطع و وصل را انجام می دهند.

سکسیونر پانتوگراف

در شبکه های فوق فشار قوی می توان از این سکسیونر ها استفاده کرد. با توجه به ساختاری که برای این نوع سکسیونر ها در نظر گرفته اند حجم اشغال شده توسط آن ها بسیار کم بوده و معمولا در قسمت زیر خط پست فشار قوی مورد استفاده قرار می گیرد.

امیدوارم مطلب توضیح سکسیونر چیست ، مطلب مفیدی برایتان بوده باشد. درصورت داشتن هرگونه سوال کامنت بگذارید تا کارشناسان الکتیران در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *