مقالات

رله چیست | رله الکترونیکی | انواع و عملکرد رله

رله چیست

رله چیست؟

 رله چیست ؟ رله یک وسیله الکترونیکی بوده که قابلیت ایمنی و کلید زنی به صورت خودکار را دارا می باشد . رله در واقع هنگامی که یک سیگنال مانند تغییرات فشار یا ولتاژ را دریافت می کند کنتاکت های بار الکتریکی را بسته یا باز می کنند .

رله الکترونیکی معمولا در یک  مدار یا چند مدار متعددی مورد استفاده قرار می گیرد که  ان مدارنیازمند کنترل شدن باشد که این امر عموما با کمک سیگنال های دریافتی به وقوع می پیوندد.

یکی از مزیت های رله خودکار بودن آن می باشد یعنی اینکه بدون نیاز به دخالت انسان یک رله میتواند یک مدار یا قطع یا وصل کند که برای انجام این کار نیازمند سیگنال های متعددی می باشیم این سیگنال می تواند قوی یا ضعیف باشد ، قوی یا ضعیف بودن سیگنال در عملکرد رله زیاد تفاوتی ایجاد نمی کند.

اجزای تشکیل دهنده ی یک رله معمولا به شکل منطقی تنظیم و جای گذاری می شوند .

اجزای تشکیل دهنده ی رله الکترونیکی

آهن ربا :

مهمترین بخش در رله آهنربا می باشد . نکته جالب توجه آهنربای موجود در رله این است که این آهنربا در واقع یک فلز است که خاصیت مغناطیسی ندارد اما با قرارگیری در یک میدان الکتریکی می تواند به آهنربا تبدیل شود .

 تیغه ی در حال حرکت :

جنس این تیغه از فلز می باشد . این تیغه در واقع دستورات کنتاکت متصل به خود را انجام می دهد و مدار مورد نظر باز یا بسته می کند.

 فنر ارتجاعی :

معمولا بعضی از رله ها به فنر نیاز ندارند زیاد بود و نبود آن تفاوتی ایجاد نمی کند . فنر به تیغه متحرک متصل می شود و حرکت آن را روان تر می کند .

 کنتاکت :

رسانا هایی هستند که درون رله به پایانه ها متصل اند.

قالب :

قالب معمولا از جنس پلاستیک می باشد که اجزای تشکیل دهنده ی رله را در خود جای می دهد و از آنان در برابر عوامل بیرونی محافظت می کند.

 یوغ :

در رله یک هسته وجود دارد که روی آن هسته یک قطعه ی فلزی قرار گرفته هنگامی که هسته خاصیت آهنربایی پیدا می کند ، یوغ تیغه متحرک را به خود جذب می کند و آن را نگه می دارد.

عملکرد رله چیست

قبل از شروع باید با پایه های رله آشنا شوید :

1) : no  این تیغه مربوط به کلیدی است که نشانگر مدار باز است ، می باشد

2)  nc  : این تیغه مربوط به کلیدی است که نشانگر مدار بسته است ، می باشد.

3)  : com تیغه است که بین دو تیغه ی قبلی مشترک است.

این را در نظر بگیرید که در حالت عادی دو پایه  nc و com  با هم در اتصال اند.

هنگامی که جریان برق برقرار می شود رله ی ما از حالت عادی خارج می شود ، بعد از جاری شدن برق ، آهنربای موجود در رله خاصیت مغناطیسی پیدا میکند در این هنگام آهنی که  nc و  com را به هم وصل کرد بود به سمت آهنربا می رود و از  nc جدا می گردد. در این هنگام تیغه  com به no  متصل می شود و در نهایت مدار وصل می شود . قطع مدار هم برعکس فرآیندی است که توضیح دادیم.

رله چیست

انواع رله

 -رله ی آمپر شیشه ای

– رله ی مخابراتی

– رله ی پایه ایزومی

-انواع رله ها با ولتاژ های متفاوت

– رله ی ای سی

-رله ی بچه میلون

– رله ی حالت جامد

-رله با قابلیت فیش خوری

– رله ی ماشینی فیش خور

– رله ی مخابراتی بوبین کنار

– رله ی مینیاتوری

– رله ی پایه سوزنی

– رله ی کتابی

– رید رله

در صورت داشتن هرگونه سوال و نظری در زمینه مطلب معرفی اینکه رله چیست برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان الکتیران مارکت دراسرع وقت پاسخگوی شما باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *