مقالات

آشنایی کامل با تفاوت ریکلوزر و دژنکتور در خط شبکه هوایی

تفاوت ریکلوزر و دژنکتور

آشنایی با تفاوت ریکلوزر و دژنکتور

تفاوت ریکلوزر و دژنکتور چیست؟

برای اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم، ابتدا باید بدانیم هر کدام از این دستگاه­ها چه هستند و چه کاری انجام می­دهند.

می­توان گفت که دژنکتور و ریکلوزر به طور نسبی عملکردهای یکسانی در شبکه دارند اما ظرفیت­های متفاوتی دارند

دژنکتور

دژنکتور یک کلید قدرت است که امکان قطع زیر بار را دارد، به این معنی که اگر جریانی از دژنکتور عبور نماید درحالی که مصرف ­کننده وصل است، می­تواند بر اساس ساختاری که برایش طراحی شده است به شکل خودکار توسط رله ­ها، به شکل دستی از اتاق فرمان و یا به شکل دستی در محل، مدار را بدون اینکه آسیبی به آن برسد، قطع نماید.

علاوه بر قطع و وصل نمودن خط، حفاظت از شبکه نیز بر عهده دژنکتور قرار دارد. همچنین دژنکتور در زمان اتصال کوتاه شدن، می­تواند توسط رله­ ها قسمت آسیب دیده را جدا نماید.

خرید دژنکتور

برای خرید دژنکتور های شرکت پارس سوئیچ بر روی لینک درج شده کلیک کنید

ریکلوزر

ریکلوزر نوعی رله است که می­تواند در زمان بروز اتصال کوتاه در شبکه، فرمان قطع و وصل را به کلید شبکه ارسال نماید. روش کار ریکلوزر به این شک است که اگر خطایی در شبکه مشاهده شود، شبکه را به مدت یک ثانیه قطع و سپس وصل می­نماید، اگر خطا بر طرف شده باشد، وصل می­ماند و اگر خطا همچنان وجود داشته باشد مجددا قطع می­شود.

این فرایند تا زمانی که تعداد قطع و وصل به حد تعریف شده برسد، ادامه پیدا می­کند و پس از آن قطع می­ماند؛ این تعداد قطع و وصل به طور معمول تا سه بار است. ریکلوزرها برای قطع و وصل خودکار مدار جریان متناوب تک فاز و سه فاز طراحی شده­اند.

تفاوت ریکلوزر و دژنکتور چیست؟

حال که می­دانیم دژنکتور و ریکلوزر چه وظایفی بر عهده دارند، می­توانیم به بررسی تفاوت ریکلوزر و دژنکتور بپردازیم. همانطور که گفته شد دژنکتور یک کلید قدرت است که در شرایط عادی و یا اتصال کوتاه برای نگه­داری و یا قطع جریان عبوری به کار می­رود. دژنکتور وظیفه قطع و وصل بارها و علاوه بر آن، قطع جریان اتصال کوتاه را بر عهده دارد. ریکلوزر یک رله است که فرمان وصل مجدد را ارسال می­نماید و در صورت بروز اتصال کوتاه در شبکه تا چند مرتبه می­تواند فرمان قطع و وصل را صادر کند و یا در صورت لزوم آن را به طور دائم قطع نماید.

تفاوت ریکلوزر و دژنکتور
  • تفاوت ریکلوزر و دژنکتور در این است که دژنکتورها معمولا در پست­های فرعی توزیع نصب می­شوند درحالی که ریکلوزرها در خطوط انتقال و توزیع مورد استفاده قرار می­گیرند. دیگر تفاوت ریکلوزر و دژنکتور در اندازه آن­ها است.

  • ریکلوزر به طور معمول بسیار سبک و کوچک است برای اینکه بتوانند بر روی خطوط توزیع به راحتی نصب شود اما دژنکتور معمولا بسیار سنگین است، وزن آن بر حسب ولتاژ و جریان آن تغییر می­کند. همانطور که گفته شد دژنکتورها در پست­های توزیع به شکل دائمی نصب می­شوند.

تفاوت ریکلوزر و دژنکتوردر قابلیت تعمیر

  • دیگر تفاوت ریکلوزر و دژنکتور در قابلیت تعمیر آن­ها است، درحالی که دژنکتور قابلیت تعمیر توسط کاربر را دارد، ریکلوزر این امکان را ندارد و برای تعمیرات لازم باید به تولیدکننده سپرده شود. همچنین با توجه به اینکه دژنکتورها در ارتفاع پایین نصب می­شوند دسترسی به آن­ها در صورت بروز مشکل راحت­تر است و برای دسترسی داشتن به ریکلوزرها که در خطوط توزیع و در ارتفاع بالا نصب شده­اند باید از امکانات مخصوصی استفاده کرد.

تفاوت ریکلوزر و دژنکتوراز لحاظ فاز

  • دیگر تفاوت ریکلوزر و دژنکتور در این است که ریکلوزرها در انواع تک فاز و سه فاز ساخته می­شوند و بر روی خطوط انتقال تک فاز نصب می­شوند اما دژنکتورها تنها به شکل سه فاز طراحی و ساخته می­شوند و در پست­های توزیع نصب می­گردند.

  • در طول عمر دستگاه­ها، ریکلوزر و دژنکتور تفاوتی ندارند و به طور معمول سازندگان، هردوی این دستگاه­ها را با قابلیت انجام 2000 عملیات تولید می­نمایند. 2000 عملیات به عبارتی دیگر برابر است با 50 عملیات در هر سال طی 40 سال.

مطلب توضیح تفاوت ریکلوزر و دژنکتور را به اشتراک بگذارید و در صورت داشتن هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان الکتیران در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *