مقالات

ترانسفورماتور چیست | هر آنچه که از ترانسفورماتور باید بدانید

ترانسفورماتور چیست

ترانسفورماتور چیست

مقدمه ای برای آشنایی بیشتر

امروزه اکثر سیستم های قدرت به صورت ac مورد بهره برداری قرار می گیرند . به طور کلی هر سیستم قدرت ac از سه قسمت اصلی زیر تشکیل شده اند :

سیستم های تولید

سیستم انتقال انرژی شامل خطوط انتقال انرژی

سیستم های توزیع انرژی الکتریکی شامل خطوط و تغذیه کننده های تولید انرژی

امروزه ژنراتور های مدرن قادر به تولید ولتاژ ی بیش از 320 کیلو ولت نمی باشند. ، لذا اگر بخواهیم توان بسیار زیادی در حدود چندین صد یا چندین هزار مگاوات را از نیروگاها به مراکز بار منتقل سازیم ، با مساله جریان بسیار زیاد و در نتیجه با تلفات و افت ولتاژ روبه رو هستیم . برای جبران این مساله از دستگاهی به

نام ترانسفورماتور سه فاز ac  استفاده می کنیم و ولتاژ پایانه های ژنراتور را به ولتاژ های فشار قوی ، فوق فشار قوی و مافوق فشار قوی مبدل می سازیم.

آنگاه انرژی بسیار زیادی را تحت  ولتاژ بسیار بالا توسط خطوط انتقال به مراکز بار می رسانیم باید دانست که اینگونه ترانسفورماتورها به ترانسفورماتورهای افزاینده معروفند . در حوالی مرکز بار دوباره با استفاده از ترانسفورماتور های سه فاز ac از نوع کاهنده ولتاژ را کاهش می دهیم تا انرژی تحت ولتاژ مناسب در دسترس مصرف کنندگان توسط سیستم توزیع انرژی الکتریکی قرار گیرد .

​​

ترانسفورماتور

ترانسفورماتور انرژی الکتریکی را با کمک تعدادی سیم ‌پیچ و به شکل القای الکترومغناطیسی در مداری به مداری دیگر منتقل می کند. به شکلی که جریان در حال عبور در مدار نخستین (ترانسفورماتور اولی)، میدان مغناطیسی ای را در حوالی سیم پیچ ابتدایی به وجود می آورد ،که همین میدان مغناطیسی به وجود آمده در دومین مدار ولتاژی را به وجود می آورد .

 هنگامی که به این ولتاژ به وجود آمده یک بار  (بار الکتریکی) اضافه شود منجر به ایجاد یک جریان الکتریکی دیگری (ثانویه) می شود.

ترانسفورماتور چیست

کاربرد ترانسفورماتور چیست

مهم  ترین کاربردی که ترانسفورماتور دارد این است که جریان برق را کاهش می دهد درست  قبل از ورود به خطوطی که انرژی برق را منتقل میکنند .

همواره خطوط انتقال دهنده برق دارای مقداری مقاومت الکتریکی هستند که این مقاومت موجب هدر رفتن انرژی می شود. همانطور که میدانید مقاومت الکتریکی با جریان الکتریکی رابطه ی مستقیم دارم پس زمانی که جریان کم باشد مقاومت هم کمتر است و به همین شکل زمانی که جریان الکتریکی بیشتر باشد مسلما مقاومت هم بیشتر است که موجب هدر رفتن انرژی می شود.

ترانسفورماتور ها با کاهش جریان الکتریکی در موقعیت های مشخص شده موجب کاهش مقاومت الکتریکی می شوند و با این کار از هدر رفتن انرژی و پرداخت هزینه های گزاف انتقال الکتریسیته جلوگیری می کنند

اگر بخواهیم در یک جمله در مورد کاربرد ترانسفورماتور به شما بگوییم باید گفت : بدون ترانسفورماتورها امکان انتقال الکتریسیته به مناطق دور افتاده وجود نداشت.

امروزه ترانسفورماتورها با اندازه های متفاوت به طور متعدد مورد استفاده قرار می گیرند چون بازده درصدی بسیار بالایی دارند به عنوان مثال می توان به ترانسفورماتور های صنعتی بسیار بزرگ  در نیروگاه ها و یا  ترانسفورماتورهای کوچک در یک تلفن همراه اشاره کرد.

بنیان عملکرد ترانسفورماتورها بر پایه القاء الکترومغناطیسی متقابل در میان دو عدد سیم پیچ که بالای یک هسته آهنی قرار دارد  بنا نهاده شده است.

انواع ترانسفورماتور

 • ترانسفورماتور های کنترل:

 • در این ترانسفورماتور سیم پیچ ها جدا از یکدیگر هستند. و برای فراهم کردن یک سری مواد کنترل کاربرد دارد.
 • ترانسفورماتورهای جدا کننده:

 • در این نوع ترانسفورماتور به خاطر جدا سازی از نوع حفاظتی ، سیم پیچ هایی وجود دارد که از لحاظ الکتریکی از هم جدا می باشند تمام این کار برای اتصال ایمن جریان به مصرف کننده است.
 • ترانسفورماتورهای عایق:

 • ترانسفورماتور هایی هستند که سیم پیچ آنان از لحاظ الکتریکی جدا از هم میباشند و برای منتقل کردن انرژی در میان سیستم هایی که دارای پتانسیل های متفاوت ، که در آنها ولتاژ عایق نسبت به ولتاژ اسمی ترانسفورماتور تعیین نشده است. مورد استفاده قرار میگیرد.
 • ترانسفورماتورهای جرقه زن:

 • در این ترانسفورماتور سیم پیچ ها جدا از یکدیگر هستند و برای احاطه کردن مخلوط هوا و گاز یا هوا و روغن به وسیله جرقه یا قوس الکتریکی به کار می روند.
 • ترانسفورماتورهای منبع تغذیه:

 • ترانسفورماتور هایی هستند دارای چند سیم پیچ ثانویه اند که از نظر الکتریکی از سیم پیچ ابتدایی جدا هستند
 • اتو ترانسفورماتورها:

 • ترانسفورماتورهایی میباشند که دارای سیم پیچ اولیه و ثانویه مشترک اند.

برای آشنایی بیشتر با انواع ترانسفورماتور ها می توانید به مقاله ای که دراین زمینه تهیه کرده ایم مراجعه کنید. 

امیدواریم مقاله ترانسفورماتور چیست مقاله مفیدی برایتان بوده باشد. در صورت هر گونه سوال،کامنت بگذارید تا کارشناسان الکت ایران در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

4 دیدگاه در “ترانسفورماتور چیست | هر آنچه که از ترانسفورماتور باید بدانید

 1. رضا گفت:

  سپاس از توضیحات جامعتان در زمینه ترانسفورماتور چیست .
  شرایط خرید از فروشگاه شما به چه صورت است؟

  1. masoud گفت:

   سپاس از نظر شما . شما می توانید با شماره های درج شده داخل سایت تماس بگیرید و شرایط را جویا شوید.

 2. محمد امین گفت:

  با تشکر از مطلب کاملتان در زمینه ترانسفورماتور چیست. آیا مطلبی جداگانه در زمینه توضیح انواع ترانسفورماتور نیز در سایتتان دارید؟

  1. masoud گفت:

   با تشکر از شما. دوست عزیز در زمینه انواع ترانسفورماتور به لینک درج شده مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *