مقالات

تجهیزات ترانسفورماتور | انواع تجهیزات ترانسفورماتور + خرید

تجهیزات ترانسفورماتور

تجهیزات ترانسفورماتور

یک ترانسفورماتور از لوازم و قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر یک با روش های خاص خود در جهت بهبود عملکرد ترانسفورماتور نقش ایفا می کنند.

این تجهیزات عبارتند از هسته، سیم پیچ ها، مواد عایق، روغن ترانسفورماتور، لغزانه یا تپ چنچر، محافظ، مجرای تنفسی، لوله های خنک کننده، رله بوچولز و دریچه انفجار. هسته، سیم پیچ ها، مواد عایق و روغن ترانسفورماتور تقریباً در هر مدلی مشاهده می شود، در حالی که سایر اجزاء در ترانسفورماتورهایی مشاهده می شوند که بیش از 50 کیلووات آمپر هستند.

هسته ترانسفورماتور

هسته برای پشتیبانی از سیم پیچ ها استفاده می شود. این ماده از آهن نرم برای کاستن از اتلاف جریان گردابی و کاهش اتلاف هیسترزیس ساخته شده است و مسیر مقاومت مغناطیسی کمتری را برای جریان شار مغناطیسی فراهم می کند. قطر هسته به طور مستقیم با اتلاف مس متناسب است و به طور معکوس با اتلاف آهن متناسب است.

تجهیزات ترانسفورماتور

سیم پیچ ترانسفورماتور

تجهیزات ترانسفورماتور

سیم پیچ ها از چند حلقه مسی که به هم وصل می شوند، تشکیل شده است. هر دسته ی به هم متصل یک سیم پیچ کامل را تشکیل می دهند. سیم پیچ ها می توانند یا بر اساس منبع ورودی-خروجی یا بر اساس دامنه ولتاژ باشد.

سیم پیچ های مبتنی بر منبع تغذیه به سیم پیچ های اصلی و فرعی طبقه بندی می شوند، یعنی به سیم پیچ هایی که به ترتیب ولتاژ ورودی و خروجی را اعمال می کنند. از طرف دیگر، سیم پیچ های مبتنی بر دامنه ولتاژ را می توان به سیم پیچ های با ولتاژ بالا و سیم پیچ های با ولتاژ پایین طبقه بندی کرد.

مواد عایق تجهیزات ترانسفورماتور

هسته برای پشتیبانی از سیم پیچ ها استفاده می شود. این ماده از آهن نرم برای کاستن از اتلاف جریان گردابی و کاهش اتلاف هیسترزیس ساخته شده است و مسیر مقاومت مغناطیسی کمتری را برای جریان شار مغناطیسی فراهم می کند.

قطر هسته به طور مستقیم با اتلاف مس متناسب است و به طور معکوس با اتلاف آهن متناسب است.

تجهیزات ترانسفورماتور

روغن ترانسفورماتور

تجهیزات ترانسفورماتور

روغن به عنوان یکی از تجهیزات ترانسفورماتور کار عایق کاری و خنک کردن هسته و سیم پیچ ها را بر عهده دارد.

هسته و سیم پیچ ها باید کاملاً در روغنی غوطه ور شود که به طور معمول دارای روغنهای معدنی هیدروکربن است.

محافظ ترانسفورماتور

محافظ یک طبل استوانه ای فلزی قائم است که در بالای ترانسفورماتور قرار دارد و از روغن محافظت می کند. از بالا تخلیه می شود و فقط نیمی با روغن پر می شود تا در طول تغییرات دما امکان انبساط و انقباض وجود داشته باشد. با این حال مخزن اصلی که محافظ به آن وصل شده است از طریق خط لوله کاملاً با روغن پر می شود.

تجهیزات ترانسفورماتور

مجرای تنفسی ترانسفورماتور

تجهیزات ترانسفورماتور

یک محفظه استوانه ای است که با ژل سیلیس پر می شود. هوا وارد شده به مخزن را فاقد رطوبت می کند. این امر به این دلیل است که روغن عایق هنگام واکنش با رطوبت می تواند عایق را تحت تأثیر قرار داده و باعث ایجاد عیب داخلی شود، به همین دلیل است که باید هوا فاقد رطوبت شود.

در مجرای تنفسی، هنگامی که هوا از ژل سیلیکا عبور می کند، رطوبت جذب بلورهای سیلیس می شود.

مجرای تنفسی ترانسفورماتور

تپ چنچر به عنوان یکی از تجهیزات ترانسفورماتور برای متعادل کردن تغییرات ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرد. دو نوع تپ چنچر وجود دارد – روی بار و خارج از بار.

در تپ چنچر روی بار، ضربه زن را می توان بدون جدا کردن ترانسفورماتور از منبع تغییر داد، در حالی که در خارج از بار، ترانسفورماتور باید از منبع جدا شود.

تجهیزات ترانسفورماتور

لوله های خنک کننده

لوله های خنک کننده

همانطور که از نامش پیداست از لوله های خنک کننده برای خنک کردن روغن استفاده می شود.

گردش روغن درون ترانسفورماتور ممکن است طبیعی یا اجباری باشد. در صورت گردش طبیعی ، هنگامی که دمای روغن بالا می رود ، روغن داغ به طور طبیعی به سمت بالا حرکت می کند و روغن سرد به سمت پایین حرکت می کند، در حالی که در صورت گردش اجباری، از پمپ دائمی استفاده می شود.

رله بوخهلتس

رله بوخهلتس بر روی لوله اتصال که از مخزن اصلی به مخزن نگهدارنده جریان دارد، قرار گرفته شده است. خطاهای موجود در ترانسفورماتور را دریافت می کند. با گازهای ساطع شده به دلیل تجزیه روغن در هنگام خطاهای داخلی کار می کند.

بنابراین، از این دستگاه برای سنجش ترانسفورماتور و محافظت از آن در برابر خطاهای داخلی استفاده می شود.

رله بوخهلتس

دریچه انفجار

روغن داغ در حال جوش از ترانسفورماتور در طی خطاهای داخلی از طریق دریچه انفجار برای جلوگیری از منفجر شدن ترانسفورماتور خارج می شود. این دریچه عموماً بالاتر از سطح مخزن حفاظتی قرار می گیرد.

امیدواریم مطلب توضیحات تجهیزات ترانسفورماتور برای شما مطلب مفیدی باشد. در صوزت داشتن هرگونه سوال، برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان الکتیران در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

1 دیدگاه در “تجهیزات ترانسفورماتور | انواع تجهیزات ترانسفورماتور + خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *