مقالات

آشنایی با انواع خطایاب و نحوه نصب آنها

انواع خطایاب

انواع‌خطایاب

یکی از مهم ترین مسائل در شبکه های توزیع برق این است که زمانی که عیبی در کارکرد بخش خاصی به وجود آمد، آن مکان و بخش خاص شناسایی شده و عیب یابی شود. این کار می تواند به وسیله انواع خطایاب در شبکه های توزیع برق انجام شود.

یکی از انواع خطایاب، خطایابی به روش سنتی است.

این روش در بسیاری از کشورها از جمله ایران کاربرد دارد.

اما در نقاط مختلف از جمله مناطق با شرایط آب و هوایی سخت و مناطق صعب العبور و کوهستانی، این روش بسیار مشکل بوده و با هزینه زیادی که دارد از نظر اقتصادی به صرفه نیست. همچنین تجهیزات شبکه برق به دلیل فشار زیاد به کلید اصلی و کلید زنی بیش از حد، دچار صدمه شده و طول عمر این تجهیزات کاهش می یابد.مشکلات روش سنتی در خطایابی باعث شده تا شرکت های توزیع برق به نوعی دیگر از خطایاب و عیب یابی روی آورده که مسیر جریان خطا را در شبکه نشان دهد. این دستگاه در محل های مهم خط شبکه برق مانند انشعاباتی که پس از جدا کننده ها هستند قرار می گیرد. این نوع در مقابل خطایاب های سنتی، پیشرفته هستند و یکی از انواع خطایاب، خطایاب LTR400D می باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

انواع خطایاب LTR400D

این دستگاه ساخت شرکت نروژی Nortroll  بوده و جدیدترین دستگاه برای عیب یابی خطوط هوایی می باشد.

این نوع خطایاب براساس مشخصات فنی شبکه توزیع برق تنظیم می شود و مجهز به یک مودم داخلی GSM است.

این انواع‌خطایاب، یک دستگاه سه فاز بوده و در شرایطی که برق وجود داشته باشد بدون هیچ گونه لوازم جانبی در فاصله سه متری و بر روی تیر های خطوط 20 کیلو ولت نصب می شود.از ویژگی های این دستگاه، قابلیت GPS است بر روی آن فعال است. این قابلیت برای تعیین موقعیت جغرافیایی و همزمان کردن ساعت داخلی آن استفاده می شود.زمانی که دستگاه روشن می شود و با توجه به برنامه تنظیم شده برای آن، قادر است طول و عرض جغرافیایی را خوانده و ساعت داخلی را همزمان کند.                  

قابلیت GPS باعث می شود تا دستگاه پیغام ها و خطاها را با دقت بسیار بالایی به مرکز، ارسال کند.

این پیام های دریافتی از دستگاه، ابتدا در هنگام روشن شدن آن ارسال می شود.

سپس به هنگام داشتن مشکل و عیب و همچنین در زمانی که دستگاه سالم می شود و عیبی ندارد، پیغام هایی با فرمت مختلف ارسال می شود.لازم به ذکر است که موقع بروز خطا، دستگاه به طور خودکار فعال شده و نوع خطا و زمان آن را به صورت پیامک اطلاع خواهد داد.

خرید خطایاب

 

نحوه نصب انواع خطایاب

برای نصب دستگاه بهتر است قبل از آن تمام تنظیمات مربوط به خطوط الکتریکی و مخابراتی را انجام داد.

این نوع از انواع خطایاب روی تیر و به 3 تا 5 متر پایین تر از هادی نصب می شود.

برای فاصله های کمتر از 3 متر، تنظیمات مربوط به جریان میدان مغناطیسی نیز کم و زیاد می شود و زاویه خطوط نسبت به خطایاب تغییر می کند.برای نصب دستگاه می توان از دو عدد پیچ استفاده کرد و برای تیرهای بتنی بهتر است از بست های کمربندی استفاده نمود. خطایاب دارای پایه نگهدارنده است که ابتدا پایه را روی تیر محکم کرده و سپس دستگاه را روی آن سوار می کنند.سیستم دستگاه طوری تنظیم شده که می تواند خطاهای دائم و گذرا را تشخیص داده و آن ها را از هم جدا کند و به صورت پیامک اطلاع دهد.ولتاژ این نوع عیب یاب از 6 تا 66 کیلو ولت است و به منظور تشخیص خطاهای فاز به فاز و فاز به زمین در شبکه های توزیع برق استفاده می شود.

در برابر اضافه ولتاژ و جریان های هجومی از خود محافظت می کند.

باتری دستگاه لیتیومی بوده و مدت زمان دوام آن بین 8 تا 10 سال است.

وضعیت باتری توسط دستگاه، نشان داده می شود.

انواع خطایاب

انواع خطایاب

با استفاده از دستگاه عیب یاب شبکه توزیع برق می توان به سرعت خطاهای به وجود آمده را شناسایی کرد و از ضررهای اقتصادی ناشی از کار افتادن شبکه برق، جلوگیری کرد. پیدا کردن هر چه سریع تر خطاها، امکان جدا کردن قسمت معیوب و برق دار کردن قسمت های دیگر را فراهم می کند.

انواع‌خطایاب با دستگاه ترموویژن و دستگاه تستر

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، مقدار عیب موجود در تجهیزات برقی را می توان تعیین کرد.

برای اندازه گیری دقیق درجه حرارت این تجهیزات و پیشگیری از به وجود آمدن خطا در شبکه توزیع برق از ترموویژن استفاده می کنند. همچنین به منظور جلوگیری از کاهش آسیب های احتمالی در تجهیزات برقی، از دستگاه های تستر با ولتاژ 20 کیلو ولت استفاده می شود که باعث می شود خطاهای فشار الکتریکی هوایی و زمینی به صورت برنامه ریزی شده کنترل شوند.

برای مطالعه مقالات بیشتر روی دکمه ی زیر کلیک کنید.

1 دیدگاه در “آشنایی با انواع خطایاب و نحوه نصب آنها

  1. سعید گفت:

    ممنون از مقاله کاملتان در زمینه انواع تابلو برق.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *