مقالات

آشنایی با سیلیکاژل و انواع آن | سیلیکاژل آبی ، نارنجی و سفید

آشنایی با سیلیکاژل

آشنایی با سیلیکاژل

در مورد آشنایی با سیلیکاژل و چیستی آن باید این گونه بیان کرد که این ماده به شکل متخلخل ، دانه ای و آمورف موجود است که از واکنش شیمیایی بین اسید سولفوریک و سیلیکات سدیم ساخته می شود .

ساختار داخلی سیلیکاژل از شبکه گسترده ای از منافذ میکروسکوپی بهم پیوسته تشکیل شده است که توسط پدیده های معروف به جذب فیزیکی و تراکم مویرگی ، آب ، الکل ، هیدروکربن ها و سایر مواد شیمیایی را جذب و نگه می دارد . سیلیکاژل دارای دو شکل ظاهری سیلیکاژل گرانول و سیلیکاژل پرک می باشد .

سیلیکاژل از زمان جنگ جهانی دوم یک انتخاب در صنعت بوده است . با جذب سطحي ، سیلیکاژل رطوبت بيشتري را از هوا مي گیرد . از تراکم در مناطق محصور جلوگیری می کند که باعث جبران خسارت های جبران ناپذیری مانند زنگ زدگی ، خوردگی ، لکه دار شدن ، اکسیداسیون ، کپک ، قارچ ، بو و به وجود آمدن فساد می شود .

آشنایی با سیلیکاژل
5/5

مزایای سیلیکاژل

ژل سیلیکا توانایی جذب حداکثر یک سوم وزن خود در بخار آب را دارد . این راندمان جذب تقریباً 35٪ بیشتر از خشت های خشک کن معمولی است و باعث می شود که سیلیکاژل انتخابی مهم باشد که وزن یا کارآیی آن از جمله فاکتور های مهم باشد .

سیلیکاژل در صورتی که در شرایط هوای باز نگهداری شود نیز دارای ماندگاری تقریبا نامشخص است .

در صورت لزوم می توان سیلیکاژل را دوباره تولید و از آن استفاده مجدد کرد . به آرامی گرم کردن آن رطوبت جذب شده را از بین می برد و آن را برای استفاده مجدد آماده می کند .

ژل سیلیکا ماده ای بسیار بی اثر است ، به طور معمول به مواد دیگر حمله نمی کند و همچنین دچار خوردگی نمی شود و به استثنای قلیایی های قوی و اسید هیدروفلوریک نیز در برابر حمله مقاوم است .

سیلیکاژل غیر سمی و غیر قابل اشتعال است .

بازسازی سیلیکاژل

پس از اشباع شدن سیلیکاژل ، ژل نشانگر می تواند با گرم نمودن آن به میزان 1 الی 2 ساعت عملیات بازسازی را در آن انجام دهد و وقتی که کاملاً احیا شد ، به رنگ اصلی و وزن خشک آن بر می گردد .

انواع سیلیکاژل

سیلیکاژل آبی :

 رایج ترین استفاده از ژل کلرید کبالت موجود به صورت دانه دانه ای است .

در صورت عاری از رطوبت بودن ، رنگ آن به صورتی روشن تغییر می کند . بیشتر صنایع ترانسفورماتور این ژل سیلیس را برای فرآیند تنفس ترانسفورماتور بزرگ ترجیح می دهند .

سیلیکاژل آبی
سیلیکاژل نارنجی

سیلیکاژل نارنجی :

  این مورد نیز یک ژل آلی است که میزان جذب رطوبت را نشان می دهد ، به شکل دانه های کروی سخت وجود دارد و هنگامی که سطح رطوبت کامل را می گیرد ، رنگ آن به رنگ سبز تغییر می کند . دانه های نارنجی برای محافظت از محصولات بسته بندی و مواد متفرقه از فلزات سنگین بدون مواد فلزی و سازگار با محیط زیست هستند . مقاومت در برابر خرد کردن ، بالاترین یکپارچگی مکانیکی و میزان کمبود جاذبه بسیار از ویژگی های آن می باشد . سیلیکاژل نارنجی تقاضا برای فلز سنگین و ماده سازگار با محیط زیست را برآورده می کند .

سیلیکاژل سفید :

این مورد نیز یک ژل بدون علامت است که به هیچ عنوان از مواد منعکس نشده آغشته نمی شود . هنگامی که ذرات ژل سفید عاری از رطوبت هستند ، به رنگ شفاف سفید می شود یا به رنگ شیری تبدیل می شود . این ژل سفید رنگ همچنین بیشتر در فرآیند کمبود آب استفاده می شود .

سیلیکاژل سفید

امیدواریم مطلب معرفی  و آشنایی با سیلیکاژل برای شما مفید بوده باشد.  در صورت داشتن هرگونه سوال و نظری برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان الکتیران مارکت در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *